.............................................................................

...cel mai bun ajutor pentru valoarea acestor informații primite este share pe facebook... și oriunde altundeva !

............................................................................

indexJucătoarea Simona Halep a declarat, duminică, după ce a câştigat turneul de la Doha, că pentru ea această săptămână a fost deosebită şi că acum, după ce a obţinut cel mai mare succes din carieră, are mai multă încredere în ea. Victoria de la Doha îi asigură lui Halep locul 9 WTA.

“A fost o săptămână uau pentru mine. O felicit pe Angelique, este o jucătoare foarte bună. Acum am mai multă încredere în mine, e cel mai mare turneu pe care l-am câştigat. Eu mă bucur de fiecare moment pe teren, îmi place tenisul şi să mă aflu aici”, a spus Halep, care se pregăteşte deja pentru turneul din Dubai.

Jucătoarea de tenis Simona Halep, cap de serie numărul 7 şi locul 10 mondial, a câştigat, duminică, turneul de la Doha (Qatar), înregistrând al şaptelea să succes în circuitul WTA şi primul la o competiţie de categorie Premier 5.

Halep a învins-o în finală, cu scorul de 6-2, 6-3, după o oră şi şase minute de joc, pe sportiva germană Angelique Kerber, cap de serie numărul 6 şi locul 9 WTA.

Românca a mai câştigat în circuitul WTA turneele de la Nürnberg, ‘s-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi Sofia, toate şase în 2013.

Turneul de la Doha, dotat cu premii de 2.440.070 de dolari, este primul de categorie Premier 5 câştigat de Halep. Pentru acest succes, Simona Halep a obţinut 441.000 de dolari şi 900 de puncte WTA.

Kerber: Simona Halep a meritat să câştige turneul

Sportiva germană Angelique Kerber a declarat, duminică, după ce a pierdut finala de la Doha, că Simona Halep a meritat să câştige trofeul, subliniind că românca a jucat toată săptămâna la un nivel înalt, informează wtatennis.com.

“Am făcut prea multe greşeli facile la începutul meciului, dar Simona a jucat foarte bine. Ea a jucat la un nivel înalt toată săptămâna. Eu am încercat să fac ce pot astăzi (n.r. – duminică), am dat tot ce am putut, dar Simona a meritat să câştige trofeul. Totuşi sunt mulţumită de această săptămână”, a spus Kerber.